Vallentuna Ridklubb vann Dressyrallsvenskan div III 2019
FOTO: Stockholms Läns Ridsportförbund

Resultat Allsvenskan 2019

Ponnyallsvenskan i hoppning division I

 Slutresultat:
1. Föreningen Runstens Equestrian
2. Rastaborg Ridklubb
3. Södertälje Ridklubb lag 1

Totalt deltog 13 lag i serien, varav 7 lag deltog i omgång 3, som arrangerades av Botkyrka Ridsällskap den 2 juni.


Ponnyallsvenskan i hoppning division II

Vinnarlaget PAS div 2 2019

 Slutresultat:
1. Södertälje Ridklubb
2. Föreningen Siggesta Ryttare
3. Färingsö Rididrott lag 1

Totalt deltog 17 lag, varav 15 lag deltog i omgång 3, som arrangerades av Sorunda Ridklubb den 13 oktober.


Ponnyallsvenskan i hoppning division III

Pas div. III hoppning

Slutresultat:
1. Djursholms Ridklubb
2. Compass Sprotryttarförening
3. Bromma Ridklubb
4. Roo Gård Ryttarklubb

Totalt deltog 24 lag i serien, där 14 lag deltog i finalen, som arrangerades av Roo Gård Ryttarklubb den 18 maj.


Ponnyallsvenskan i dressyr division I

Slutresultat:
1. Stora Wäsby Fältrittklubb lag 1
2. Täby Ryttarsällskap
3. Fågelbro Ridklubb

Totalt deltog 8 lag i serien, varav 6 lag deltog i omgång 3, som arrangerades av Täby Ryttarsällskap den 1 juni.


Ponnyallsvenskan division II

Slutresultat:
1. Roslagens Rid- och Körklubb
2. Sundby Ridklubb
3. Täby Ryttarsällskap

Totalt deltog 8 lag, varav 8 lag deltog i omgång 3, som arrangerades av Täby Ryttarsällskap den 20 oktober


Ponnyallsvenskan i dressyr division III

Vinnarlaget PAS div . III dressyr

Slutresultat:
1. Nynäshamns Ridklubb
2. Sundby Ridklubb
3. Roslagens Rid- och Körklubb

Totalt deltog 17 lag i serien, varav 10 lag gick till final, som arrangerades av Nynäshamns Ridklubb den 2 juni.


Ridsportallsvenskan division II

 

Vinnarlaget Ridsportallsvenskan div. II 2

Slutresultat:
1. Stora Wäsby Fältrittklubb
2. Djursholms Ridklubb
3. Botkyrka Ridsällskap

Totalt deltog 11 lag i serien, varav 3 lag deltog i omgång 3, som arrangerades av Botkyrka Ridsällskap den 1 juni.


Ridsportallsvenskan division III

Vinnare div 3 hoppning 2019

Slutresultat:
1. Färingsö Rididrott
2. Södertälje Ridklubb
3. Stora Wäsby Fältrittklubb

Totalt deltog 8 lag, varav 8 lag deltog i omgång 3, som arrangerades av Bromma Ridklubb den 20 oktober.


Ridsportallsvenskan division IV

Slutresultat:
1. Rastaborg Ridklubb
2. Lidingö Ryttarförening
3. Berga Ryttarförening

Totalt deltog 11 lag, varav 10 lag deltog i omgång 3, som arrangerades av Djursholms Ridklubb den 13 oktober.


Dressyrallsvenskan division I

Slutresultat:
1. Ågesta Ridklubb
2. Dressage Club Sportryttarklubb
3. Djursholms Ridklubb

Totalt deltog 6 lag, varav 4 lag deltog i omgång 3, som arrangerades av Täby Ryttarsällskap den 19 oktober.


Dressyrallsvenskan division II

Slutresultat:
1. Stora Wäsby Fältrittklubb
2. Överby Hästsportförening
3. Gömmargårdens Ridsällskap

Totalt deltog 23 lag i serien, varav 12 lag deltog i finalen, som arrangerades av Vallentuna Ridklubb den 19 maj.


Dressyrallsvenskan division III

Slutresultat:
1. Vallentuna Ridklubb

2. Överby Hästsportförening
3. Täby Ryttarsällskap

Totalt deltog 30 lag i serien, varav 12 lag gick till final, som arrangerades av Lotterängs Ryttarförening den 25 maj.



Senast uppdaterad: 2019-10-22
Boxbild PrinsCarlPhilipsPris

Prins Carl Philips Pris

Läs mer
Allsvenskan

Allsvenskan

Läs mer

Sponsorer

Annons