2009

Div II

Hoppning ponny (7 st)

Lag Omg 1 Omg 2 Omg 3 Plac.
Trosa RS 10 9 (19) 13,5 (32,5) 3
Gripens RF 5 6 (11) - (11) oplac.
Gnesta RK 6 7 (13) 10,5 (23,5) 5
Östra Sörmlands RF 8 12 (20) 12 (32) 4
Vingåkers RF 9 10 (19) 18 (37) 1
Smedstorps RS 12 8 (20) 15 (35) 2
Eskilstunaortens RF (efteranm.) 7 5 (12) 9 (21) 6

Gnesta RK 22 augusti
Gripens RF 26 september
Nyköpings RS 4 oktober

 

Dressyr ponny (6 st)

Lag Omg 1 Omg 2 Omg 3 Plac.
Trosa RS 9 7 (16) 10,5 (26,5) 1
Eskilstunaortens RF 3 4 (7) - (7) oplac.
Katrineholms RF 5 9 (14) 7,5 (21,5) 3
Östra Sörmlands RF 7 5 (12) 9 (21) 4
Gripens RF 6 6 (12) 13,5 (25,5) 2
Smedstorps RS 4 3 (7) 6 (13) 5

Nyköpings RS 30 augusti
Trosa RS 12 september
Julita RK 27 september
 

Hoppning häst (rids tillsammans med Västmanland) (12 st)

Lag Omg 1 Omg 2 omg 3 Plac.
Gripens RF 12 9 (21) 12 (33) 1
Trosa-Vagnhärads RK 5 4 (9) 9,75 (18,75) 7
Fagersta RK 7 5 (12) 7,5 (19,5) 6
Vänsta RF 4 10 (14) 4,5 (18,5) 8
Stora Ekeby RK 3 7 (10) 3 (13) 9
Hallsta RK 2 12 (14) 9,75 (23,75) 4
Surhammars RF 8 3 (11) 13,5 (24,5) 3
Salaortens RF 6 - (6) 18 (24) oplac.
Västerås RS 10 6 (16) 15 (31) 2
Köpings RK 9 8 (17) 6 (23) 5

Hallsta RK 13 september
Gripens RF 27 september
Surahammars RF 18 oktober

 

Dressyr häst INSTÄLLD pga för få lag

 

 

Div III

Hoppning ponny (20 st)

Lag zon 1 Omg 1 Omg 2 Omg 3 Plac.
Trosa RS lag 1 12 6 (18) A-final 13,5 (31,5) 4
Trosa RS lag 2 4 7 (11) B-final - (11) oplac.
Eskilstunaortens RF 6 4 (10) B-final - (10) oplac.
Öja-Västermo RS 7 5 (12) A-final 3 (15) 10
Mariefreds RK 5 9 (14) A-final 7,5 (21,5) 8
Gnesta RK 10 10 (20) A-final 12 (32) 3
Mellösa RK 3 8 (11) B-final 12 (23) 4
Gripens RF 9 12 (21) A-final 18 (39) 1
Nyby Torshälla RK 8 - (8) B-final - (8) oplac.
Lag zon 2
Björkviks RF lag 1 8 12 (20) A-final 10,5 (30,5) 5
Björkviks RF lag 2 5 3 (8) B-final - (8) oplac.
Smedstorps RF lag 1 6 7 (13) A-final 9 (22) 7
Smedstorps RF lag 2 3 8 (11) B-final 15 (26) 2
Katrineholms RF lag 1 10 9 (19) A-final 4,5 (23,5) 6
Katrineholms RF lag 2 9 5 (14) A-final 6 (20) 9
Östra sörmlands LRF lag 1 12 10 (22) A-final 15 (37) 2
Östra sörmlands LRF lag 2 5 6 (11) B-final 13,5 (24,5) 3
Vingåkers RF 7 4 (11) B-final 18 (29) 1
Zon 1
Gripens RF 25 april
Flensbygdens RF 9 maj
Zon 2
Katrineholms RF 19 april
Vingåkers RF 3 maj
Final
A: Strängnäsbygdens RF 6 juni
B: Nyköpings RS 17 maj

Dressyr ponny (9 st)

Lag Omg 1 Omg 2 Omg 3 Plac.
Trosa RS 7 7 (14) 9 (23) 3
Östra sörmlands LRF 6 4 (10) 4,5 (14,5) 4
Nyköpings RS 4 3 (7) 7,5 (14,5) 4
Björkviks RF 1 1 (2) - (2) oplac.
Nyby Torshälla RK 3 1 (4) - (4) oplac.
Gripens RF 9 9 (18) 13,5 (31,5) 1
Katrineholms RF 5 6 (11) 13,5 (24,5) 2
Smedstorps RF 1 2 (3) 7,5 (10,5) 5
Eskilstunaortens RF 2 5 (7) 3 (10) 6

Mariefreds RK 13 april
Smedstorps RS 16 maj
Nyköpings RS 7 juni
OBS! Alla rider sista omgången

Hoppning häst (13 st)

Lag Omg 1 Omg 2 Omg 3 Plac.
Trosa-Vagnhärads RK 5 6 (11) - (11) oplac.
Östra sörmlands LRF 10 9 (19) 15 (34) 2
Nyköpings RS lag 1 2 - (2) 10,5 (12,5) oplac.
Mariefreds RK 4 3 (7) - (7) oplac.
Smedstorps RF 6 4 (10) 13,5 (23,5) 5
Eskilstunaortens RF 7 7 (14) 9 (23) 6
Flensbygdens RF 8 12 (20) 7,5 (27,5) 4
Katrineholms RF 3 5 (8) - (8) oplac.
Öja-Västermo RS 1 2 (3) - (3) oplac.
Vingåkers RF 12 10 (22) 12 (34) 3
Gripens RF 9 8 (17) 18 (35) 1
Gripens RF 26 april
Vingåkers RF 2 maj
Nyköpings RS 16 maj
 

 
Dressyr häst (14 st)

Lag zon 1 Omg 1 Omg 2 Omg 3 Plac.
Gnesta RK 7 7 (14) Final 9 (23) 3
Husby Rekarne RK 6 5,5 (11,5) Final 4,5 (16) 6
Eskilstuna SR 2 - (2)
Nyby Torshälla RK 3 3 (6)
Gripens RF 9 9 (18) Final 13,5 (31,5) 1
Nyköpings RS 4 4 (8)
Eskilstunaortens RF (efteranm.) 5 5,5 (10,5) Final 6 (16,5) 5
Lag zon 2
Julita RK 9 4 (13) Final 3 (16) 6
Katrineholms RF 3 3 (6)
Östra sörmlands LRF 4 2 (6)
Flensbygdens RF 7 9 (16) Final 7,5 (23,5) 2
Mariefreds RK 5 6 (11) Final - (11) oplac.
Smedstorps RF 6 5 (11) Final 10,5 (21,5) 4
Trosa RS 2 7 (9)

Zon 1
Husby-Rekarne RF 5 april
Björkviks RF 9 maj
Zon 2
Mariefreds RK 10 april
Smedstorps RS 17 maj
Final
Nyköpings RS 6 juni

Div I

Hoppning ponny (rids tillsammans med Västmanland) (13 st)

Lag Omg 1 Omg 2 Omg 3 Plac.
Trosa-Vagnhärads RK 9 1 (10) 3 (13) 11
Nyby Torshälla RK 7 8 (15) 13,5 (28,5) 2
Vänsta RF 6 5 (11) 12 (23) 4
Västerås RS lag 1 10 9 (19) 18 (37) 1
Västerås RS lag 2 8 2 (10) 4,5 (14,5) 10
Östra sörmlands LRF 5 3 (8) 10,5 (18,5) 7
Wittvångs HS lag 1 1 1 (2) - (2) oplac.
Wittvångs HS lag 2 1 7 (8) 7,5 (15,5) 9
Salaortens RF 12 4 (16) 6 (22) 5
Skästa RC 1 10 (11) 15 (26) 3
Hamre RK lag 1 3 12 (15) 1,5 (16,5) 8
Hamre RK lag 2 2 1 (3) - (3) oplac.
Stora Ekeby RK 4 6 (10) 9 (19) 6
Hamre RK 29 mars
Eskilstunaortens RF 10 april
Surahammars RF 17 maj

Dressyr ponny (rids tillsammans med Västmanland) (4 st)

Lag Omg 1 Omg 2 Omg 3 Plac.
Arboga RS 5 5 (10) 9 (19) 4
Östra sörmlands LRF 6 7 (13) 10,5 (23,5) 2
Gripens RF 9 9 (18) 13,5 (31,5) 1
Nyby Torshälla RK 7 6 (13)  7,5 (20,5) 3

Gripens RF 28 mars
Flensbygdens RF 16 maj
Arboga RS 31 maj

Dressyr häst (7 st)

Lag Omg 1 Omg 2 Omg 3 Plac.
Stjärnholms RF 3 6 (9) 3 (12) 7
Östra sörmlands LRF 4 5 (9) 7,5 (16,5) 4
Gripens RF 6 4 (10) 6 (16) 4
Eskilstuna SS 7 2 (9) 9 (18) 3
Gnesta RK 9 7 (16) 10,5 (26,5) 1
Mariefreds RK 5 3 (8) 4,5 (12,5) 6
Eskilstunaortens RF 2 9 (11) 13,5 (24,5) 2

Flensbygdens RF 26 april
Östra Sörmlands LRF 3 maj
Eskilstuna SR 23 maj

 


Senast uppdaterad: 2009-10-21

Sponsorer

Annons