Vandringspriser i körning genom tiderna

Frindsarves vpr körning bästa Ponnyekipage

2003 Josefine Johannesson Kallemero Boy HORK
2004 Josefine Johannesson Kallemero Boy HORK
2005 Josefine Johannesson Kallemero Boy HORK
2006 Eva Karlsson Aladin IV, SRK
2007 Josefine Johannesson Dilba HORK
2008 Josefine Johannesson Dilba HORK
2009 Eva Karlsson Aladin SRK
2010 Fanny Almgren Aladin SRK
2011 Josefine Johannesson/ Dilba SORK
2012 Marie Ågren/ Dilba SORK
2013 ?
2014 Hanna Almgren/ Roxette SRK

Frindarves vpr för debuterande / ekipage på väg

2003 Josefine Johannesson Kallemero Boy HORK
2004 Frida Karlqvist Paddy Lane HORK
2005 Malin Lundgren Balloon Dance HORK
2006 Josefine Johannesson Dilba HORK
2007 Pia Bolin Hercules HORK
2008 Hanna Almgren Jeelina SRK
2009 Fanny Almgren Aladin SRK
2010 Per Hallström Knuts Bellman SORK
2011 Marie Ågren/ Dilba SORK
2012 Ida Pettersson/ Lynn HRK?
2013 Malin Wilson/ Glorias Bellis HORK
2014 Sara Borre/ Povel HRK

ÅC vpr för bästa SM ekipage

2001 Lotta Bengtsson Johanna HORK
2002 Ewa Weijmar Pepita / Certina HORK
2003 Ewa Weijmar Pepita / Certina HORK
2004 Ewa Weijmar Pepita / Certina HORK
2005 Ewa Weijmar Certina / Almnäs Kanon HORK
2006 Ewa Weijmar Certina / Almnäs Kanon HORK
2007 Ewa Weijmar Certina / Almnäs Kanon HORK
2008 Ewa Weijmar Certina / Almnäs Kanon HORK
2009 Ewa Weijmar Certina / Almnäs Kanon HORK
2010 Fanny Almgren Aladin SRK
2011 Eva Kolmodin Weijmar/ Kanon/Certina HORK
2012 Eva Kolmodin Weijmar/ Kanon/Okki HORK
2013 ?
2014 Eva Kolmodin Weijmar/ Kanon/Okki HORK

Gotlands hästavelsförenings vpr Kallblod

1980 Lennart Pettersson Hemil
1981 Blenda Horwitz Laban / Sindarve Tutta HORK
1982 Börje Johansson Teverna / Helldina
1983 Blenda Horwitz Laban / Sindarve Tutta HORK
1984 Annika Melin Tulsa HORK
1985 Blenda Horwitz  Lykke HORK
1986 Leif  Engman Markus SRK
1987 Leif Engman Markus SRK
1988 Ronny Thomsson Sindarve Mygga SRK
1989 Gun - Britt Nordahl Spilka HRK
1990 Blenda Horwitz Lykke HORK
1991 Nils Kattilavaara Minna SRK
1992 Rune Nilsson Nibbla HRK
1993 Nils Kattilavaara Minna SRK
1994  Johan Köhler Bengta HRK
1995 Nils Kattilavaara Sindarve Mykke SRK
1996 Marita Havdell Ymer HORK
2001 Eva Hammarskjöld Ymer SORK
2002 Sia Uddin Sindarve Mykke SORK
2003 Frida Karlqvist Paddy Lane HORK
2004 Frida Karlqvist Paddy Lane HORK
2005 Johan Gyllenhammar Trollet HORK
2006 Frida Karlqvist Paddy Lane HORK
2007 Camilla Nygren Paddy Lane HORK
2008 Frida Karlqvist Paddy Lane HORK
2009 Per Hallström Knuts Bellman SORK
2010 Per Hallström Knuts Bellman SORK
2011 Eva Karlsson/ Mynta SRK
2012 ?
2013 ?
2014 Eva Karlsson/ Mynta SRK

Grogg Bars minnespris

2004 Malin Lundgren Balloon Dance HORK
2005 Malin Lundgren Balloon Dance HORK
2006 -
2007 Malin Lundgren Balloon Dance HORK
2008 Camilla Nygren Nitro Nightmare HORK
2009 -
2010 -
2011 Camilla Nygren/ Nitro Nightmare HORK
2012 Camilla Nygren/ Nitro Nightmare HORK
2013 -
2014 Maria Johansson/ Piccachu HRK

Johannas vpr

1996 Ewa Wickman Valleman HRK
1997 Jenny Kristiansson Maggan HORK
1998 Göran Bengtsson Jonathan HORK
1999 Linn Ahlqvist Jerker HORK
2000 Lotta Bengtsson Johanna HORK
2001 Lotta Bengtsson Jonathan HORK
2002 Lotta Bengtsson Jonathan HORK
2003 Maria Pettersson Jumbo HRK
2004 Birgitta Cramér Dixson HRK
2005 Birgitta Cramér Dixson HRK
2006 Lotta Bengtsson Winberg HORK
2007 Malin Lundgren Magnum HORK
2008 Malin Lundgren Trofé 498 HORK
2009 Lotta Bengtsson Magnum S.A.K. HORK
2010 Lotta Bengtsson Magnum S.A.K  HORK

Carola och Börje Johanssons vpr horsemanship

1999 Marita Havdell
2000 Marina Gardell
2001 Maria Pettersson
2002 Birgitta Cramér
2003 Ewa Weijmar
2004 Frida Karlqvist
2005 Josefine Johannesson
2006 Maria Pettersson
2007 Ewa Kolmodin-Weijmar
2008 Pia Bolin
2009 Ulla Mattsson HORK
2010 Per Hallström Knuts Bellman SORK
2011 Camilla Nygren HORK
2012 Marie Ågren SORK
2013 Ylva Rosenqvist Pettersson GLR
2014 Sara Borre HRK

Ragnar Palmér vpr i dressyr

1981 Charlotte Nordahl Diamant HRK
1982 Gun - Britt Nordahl Cirella HRK
1983 Henning Othberg Ture / Gina
1984 Josefine Öhman Russin HRK
1985 Blenda Horwitz Lykke HORK
1986 Leif Engman Markus SRK
1987 Blenda Horwitz Lykke HORK
1988 Rune Nilsson Bojman HRK
1989 Gun - Britt Nordahl Spilka HRK
1990 Blenda Horwitz Lykke HORK
1991 Nils Kattilavaara Minna SRK
1992 Rune Nilsson Nibbla HRK
1993 Nils Kattilavaara Minna SRK
1994 Marie Ågren Bengta HRK
1995 Ewa Weijmar Nejlika / Pepita
1996 Marie Ågren Victory HORK
1997 Ewa Wickman Valleman HRK
1998 Anneli Ahlqvist Jerker HORK
1999 Linn Ahlqvist Jerker HORK
2000 Anneli Ahlqvist Jerker HORK
2001 Marita Havdell Birk HORK
2002 Ewa Weijmar Pepita / Certina HORK
2003 Maria Pettersson Jumbo HRK
2004  Ewa Weijmar Certina /Almnäs Kanon HORK
2005 Josefine Johannesson Kallemero Boy HORK
2006 Eva Karlsson Aladin IV SRK
2007 Josefine Johannesson Dilba HORK
2008 Josefine Johannesson Dilba HORK
2009 Ewa Weijmar Certina/Almnäs Kanon HORK
2010 Ewa Kolmodin Weijmar Almnäs Kanon/Gnistans Okki HORK
2011 Eva Kolmodin Weijmar/ Kanon/Okki HORK
2012 Maria Johansson/ Dinkel/ Yochi HRK
2013 ?
2014 Hanna Almgren/ Roxette SRK

Varmblodsföreningens vandringspris i körning

2004 Ylva Rosenqvist Julin SORK
2005 Ylva Rosenqvist Julin SORK
2006 Sopheia Wolmhed Julin WRK
2007 Ylva Rosenqvist Julin SORK
2008 -
2009 -
2010 Josefine Johannesson Zorino HORK

Gotlands Fjordhästförenings vpr i körning

1981 Blenda Horwitz Laban/Sindarve Tutta HORK
1982 Blenda Horwitz Gita/Sindarve Tutta HORK
1983 Blenda Horwitz Laban/Sindarve Tutta HORK
1984 Annika Melin Tulsa HORK
1985 Blenda Horwitz Lykke HORK
1986 Leif Engman Marcus SRK
1987 Leif Engman Marcus SRK
1988 Ronny Thomsson Sindarve Mygga SRK
1989 -
1990 Blenda Horwitz Lykke HORK
1991 Nils Kattilavaara Minna SRK
1992 Ronny Thomsson Mylle SRK
1993 Nils Kattilavaara Minna SRK
1994 Nils Kattilavaara Minna SRK
1995 Nils Kattilavaara Sindarve Mykke SRK
1996 -2000 -
2001 Sia Uddin Sindarve Mykke SORK
2002 Sia Uddin Sindarve Mykke SORK
2003 Sia Uddin Sindarve Mykke SORK
2004 -
2005 -
2006 -
2007 Per Hallström Knuts Bellman SORK
2008 Per Hallström Knuts Bellman SORK
2009 Per Hallström Knuts Bellman SORK
2010 Per Hallström Knuts Bellman SORK
2011 Per Hallström/ Knuts Bellman SORK
2012 Per Hallström/Knuts Bellman SORK
2013 Per Hallström/ Knuts Bellman SORK
2014 Per Hallström/ Knuts Bellman SORK

Irish Cob/Tinkerföreningens vpr

2004 Frida Karlqvist Paddy Lane HORK
2005 -
2006 Frida Karlqvist Paddy Lane HORK
2007 Camilla Nygren Paddy Lane HORK
2008 Frida Karlqvist Paddy Lane HORK
2009 -
2010 -
2011-
2012-
2013-
2014 Josefine Johannesson/ Remington SORK

Young Driver

2008 Jennie Nygren Nitro Nightmare HORK
2009 Hanna Almgren Roxette SRK
2010 Fanny Almgren Aladin SRK och Josefine Johannesson Dilba HORK

Olles Pris

1995 Marie Ågren HORK
1997 Anneli Ahlqvist HORK
2005 Josefin Johannesson HORK
2007 Malin lundgren HORK
2008 Pia Bolin HORK
2009 Fanny Almgren SRK
2010 Malin Wilson Trofé 498 HORK


Senast uppdaterad: 2017-04-15

Sponsorer

Annons