Distriktsmästare 2019

2019-09-23

Nu är alla Distriktsmästerskap för 2019 genomförda och vi har ett gäng nya medaljörer!

Helgen 17-18 augusti vad det både fälttävlan hos Hofors ridsällskap och hoppning hos Gävle Ponnyklubb.

Fälttävlans medaljörerna:

Stor häst Junior/YR H90

GULD - Alva Wallbäcks - Plexus 35.9 straff , Högbo RK

SILVER - Linnea Högnelid - Maja 40.7 straff, Hofors RS

BRONS - Celine Nyberg - Winona 53.1 straff, Hofors RS

Stor häst Senior H100

GULD - Sarah Dyplin - Lolite Pop 30.0 straff, Hofors RS

SILVER - Sofi Bertilsson - Cebula 36.4 straff, Bollnäs RS

BRONS - Alma Forsberg - Bechavour x 37.7 straff, Hofors RS

Ponny upp t 13 P70

GULD - Olivia Berglund Bergåkra - Munsboro Goran 29.8 straff, Naturlära HS

SILVER - Rut Eriksson - Porgy 47.1 straff, Hofors RS

BRONS - Maja Hedin - Corvette 62.8 straff, Hofors RS

Ponny 14-20 P80

GULD - Nea Antilla - Rill's Samuraj 31.2 straff, Hofors RS

SILVER - Ellen Kling - Carrikleas Boy Rebel (P90) 37.4 straff, Hofors RS

BRONS - Sara Dyplin - Active Buck 38.5, Hofors RS

Hoppning:

Ponny Kat B

GULD - Ella Östblom - Elsemiek, Älvkarleby RK

SILVER - Enya Styffe - Ernst Julio Gallo, Gävle PK

BRONS - Olivia Berglund Bergåkra - Bergåkras Cornetto, Naturlära HS

Ponny Kat C

GULD - Josefin Styffe - Top Girl, Älvkarleby RK

SILVER - Alva Andersson - Daisy, Älvkarleby RK

BRONS - Fanny Thyr - Okey Cokey, Gävle PK

Ponny Kat D

GULD - Tilde Elfwing - Ballyerk Lightening, Älvkarleby RK

SILVER - Esther Berg - Ravenswood Mousetrap, Gävle RS

BRONS - Ellinor Wachler - Lintrupgaard Memory, Mitt Hjärta HF

Stor häst Junior/YR

GULD - Clara Sollander - Carina van de Zuuthoeve, Föreningen BSR

SILVER - Thea Lindberg - Daimler, Gävle RS

BRONS - Wilma Hector - Lupicoeur 2, Gävle PK

Stor häst Senior

GULD - Felicia Lång - Third Time Lucky, Gävle RS

SILVER - Christina Persson - Nadal K, Föreningen GSR

BRONS - Hanna Andersson - Thaleria, Högbo RK

 

Den 15 september avgjordes det i dressyren. Även denna gång på Gävle Ponnyklubb.

Ponny Kat B

GULD - Olivia Berglund Bergåkra - Ollies Felix, Naturlära HS

SILVER - Hanna Järvinder -  Guld, Hudiksvalls RPK

Ponny Kat C

GULD - Emmie Wallden - Napoleon, Gävle PK

SILVER - Ella Stolpe - X-aminator, Gävle PK

BRONS - Elin Fransson - Prince Maxam, Gnarps RK

Ponny Kat D

GULD - Saga Larsson - Nijeber's Cupido, Hudiksvalls RPK

SILVER - Oliver Hansson - Kaizer, Stovrik Ovansjö RK

BRONS - Maja Nyqvist - Brännornas Hera, Gävle PK

Stor häst Junior/YR

GULD - Julia Enqvist - Chadon, Hudiksvalls RPK

SILVER - Elin Schönborg - Lady Sassa, Nansta SRF

BRONS - Emilia Berglund Bergåkra - My Friend, Naturlära HS

Stor häst Senior

GULD - Patricia Lûdke Bäck - Peroni CML, Kungsgårdens RK

SILVER - Cecilia Bergåkra -  Izack, Naturlära HS

BRONS - Christina Elson - Gambler, Gävle PK

Sponsorer

Annons