Storbyns Ryttares lag i PAS elit 2019
FOTO: privat

Vårens serier 2020

Nedanstående serier planeras i Dalarna under våren.
Sista ordinarie anmälningsdag är den 15 februari 2020. Anmäl genom att maila till dalarna@ridsport.se med uppgifter om lagledare med kontaktuppgifter (mail och mobil). Lagavgiften faktureras anmälande klubb och är 1450:-/lag för dressyr och 1600:-/lag för hoppning. Anmälan efter ordinarie anmälningstids utgång i mån av plats till 1,5 ggr avgiften. 

Nyhet 2020!

Lån av ryttare tillåts i alla serier. Se detaljer i reglerna för respektive serie. Observera att för att ryttare ska kunna lånas in till klubb, så kan inte "hemmaklubben" ha lag i samma serie. 

Inlåning ska tillstyrkas av ordförande i båda klubbarna och meddelas distriktet innan första omgången av respektive serie. 

Kan med fördel mejlas till dalarna@ridsport.se eller totta.wikstrom@ridsport.se 

Arrangörer av 2020 års serier och distriktsmästerskap

För detaljerade regler se respektive gren till vänster, ex Dressyr - ponny 

Anmälda lag (fylls på i takt med att anmälningarna kommer in)
I serier med zonindelning är nedanstående indelning preliminär fram till dess att anmälningstiden utgått. 


Ponnyallsvenskan (PAS) div I dressyr - i samarbete med Gävleborgsdistrikt

 Omgångar: 4/4 Gagnefs RK, 16/5 Nansta Sportryttarförening 30/5 Insjöns RK

Anmälda lag - 5 lag
Gagnefs Ridklubb - lagledare Elin Persson
Säterbygdens Ridklubb - lagledare Pernilla Karlsson
Gävle Ponnyklubb - lagledare Anna-Karin Fredell
Hudiksvalls Rid - & Ponnyklubb - lagledare Helena Järvinder
 Örebro Ryttarteam - lagledare Sara Wallenborg 

Ponnyallsvenskan (PAS) div 1 hoppning
Omgångar: 2/5 Mora RK, 31/5 Orsa RK, 27/6 Storbyns R

Anmälda lag - 6 lag
Storbyns Ryttare lag 1 - lagledare Elsa Ekman
Storbyns Ryttare lag 2 - lagledare Elsa Ekman
Gagnefs Ridklubb - Emma-Lotta Baggens
Mora Ridklubb - lagledare Sanna Danielsson
Säterbygdens Ridklubb - lagledare Ylva Falkeström
Åsebo Ridsällskap - lagledare Sofia Lederud

 PAS III hoppning

 Norra zonen - 11 lag
Omgångar:10/4 Orsa RK, 9/5 Insjöns RK, 6/6 Älvdalens RK

Anmälda lag
Gagnefs Ridklubb lag 1 - Emma-Lotta Baggens, Hanna Persson
Gagnefs Ridklubb lag 2 - Emma-Lotta Baggens, Hanna Persson
Mora Ridklubb lag 1  - lagledare Viktoria Pettersson
Mora Ridklubb lag 2 - lagledare Viktoria Pettersson
Leksands Ridklubb - lagledare Marie Wildma
Älvdalens Ridklubb - Beatrix Nygren
Rättviks Ridklubb - lagledare Helene Pros
Orsa Ridklibb lag 1 - lagledare Therese Kax
Orsa Ridklubb lag 2 - lagledare Therese Kax
Bjursås Ridklubb lag 1 - lagledare Nicklas Johansson
Bjursås Ridklubb lag 2 - lagledare Nicklas Johansson

 Södra zonen

Omgångar:28/3 Åsebo RS, 16/5 Falu RK, 7/6 Säterbygdens RK

Anmälda lag - 12 lag
Storbyns Ryttare  - lagledare Elsa Ekman 
Folkärna Ridsällskap - lagledare Alexandra Berglund
Ludvika Ridklubb - lagledare Tove Sandelin
Svärdsjö Ridklubb lag 1 - lagledare Sofia Lindell/Caroline Lowen
Svärdsjö Ridklubb lag 2  - lagledare Sofia Lindell/Caroline Lowen  
Falu Ridklubb - lagledare Mirja Waldenström 
Åsebo Ridsällskap lag 1- lagledare Sofia Lederud
Åsebo Ridsällskap lag 2 - lagledare Sofia Lederud
Hedemorabygdens Ridklubb - lagledare Marie Strömberg 
Svedens Ponnyklubb - lagledare
Säterbygdens Ridklubb lag 1- lagledare Ylva Falkeström/Susanne Hjerpe
Säterbygdens Ridklubb lag 2 - lagledare Ylva Falkeström/Susanne Hjerpe

PAS III dressyr

Norra zonen
Omgångar: 18/4 Svärdsjö RK, 3/5 Vansbro RS, 30/5 Insjöns RK

Anmälda lag  - 5 lag
Gagnefs Ridklubb - Annie Klar
Mora Ridklubb -
Svärdsjö Ridklubb - lagledare Sara Bergvin
Orsa Ridklubb - Linnea Olsson
Vansbro Ryttarsällskap - Karin Andersso


Södra zonen - 
Omgångar: 25/4 Åsebo RS, 9/5 Falu RK, 23/5 Säterbygdens RK

Anmälda lag - 8 lag
Folkärna Ridsällskap - lagledare Madelene Assarsson
Ludvika Ridklubb - lagledare Bodil Lindberg
Falu Ridklubb - lagledare Ann-Sofie Atterbrans
Falu Ryttarsällskap - lagledare Camilla Hysing
Åsebo Ridsällskap - lagledare Catarina Ringaby
Säterbygdens Ridklubb - lagledare
Storbyns Ryttare - lagledare Malin Lindmark
Rommeheds Stallklubb - Mira Lindgren

Ridsportallsvenskan division III

Omgångar: 26/4 Leksands RK, 17/5 Falu RK, 6/6 Säterbygdens RK

Anmälda lag - 11 lag
Folkärna Ridsällskap - 
Ludvika Ridklubb - lagledare Erika Engh
Mora Ridklubb -
Gagnefs Ridklubb - lagledare Åsa Lindberg, Lola Skager
Rommeheds Stallklubb - lagledare Mira Lindgren
Falu Ridklubb - lagledare Ebba Hedlund
Avesta Ridklubb - lagledare Madelene Regneborg Larsson
Åsebo Ridsällskap - lagledare Sofia Lederud
Hedemorabygdens Ridklubb - lagledare Catarina Wahlert
Leksands Ridklubb - lagledare Maria Bond
Falu Ryttarsällskap - lagledare Marie Abrahamsson

Dressyrallsvenskan division III
Norra zonen

 Omgångar: 2/5 Vansbro RS, 16/5 Bjursås RK, 31/5 Insjöns RK

Anmälda lag - 8 lag 
Mora Ridklubb -
Gagnefs Ridklubb - lagledare
Norr Amsbergs Ridklubb - lagledare Maria Kvännå
Orsa Ridklubb - Yvonne Olsson
Bjursås Ridklubb lag 1 - lagledare Nicklas Johansson
Bjursås Ridklubb lag 2 - lagledare Nicklas Johansson
Falu Ryttarsällskap - lagledare Ann Viktorsdotter
Svedens Ponnyklubb - lagledare
 

Södra zonen
Omgångar: 3/5 Folkärna RS, 16/5 Storbyns R, 24/5 Säterbygdens RK

Anmälda lag - 7 lag
Folkärna Ridsällskap
Ludvika Ridklubb - lagledare Gita Karelius
Rommeheds Stallklubb - lagledare Mira Lindgren
Avesta Ridklubb - lagledare Johanna Ruist
Åsebo Ridsällskap - lagledare Catarina Ringaby
Säterbygdens Ridklubb - lagledare Minna Westbom
Storbyns Ryttare - lagledare Malin Lindmark

Dressyrallsvenskan div 1 (Dalarna-Värmland-Örebro)
Omgångar:  v.24 Vansbro Ryttarsällskap, v. 27 Dyltabruks Ryttarförening, v.29 Hagfors Uddeholms Ridklubb. 

Anmälan sker till varmland@ridsport.se eller 010-476 47 72 

Anmälda lag
Malung-Sälens Ridklubb - lagledare Ingela Haga

Ridsportallsvenskan division I hoppning
Dalarna tillhör norra zonen, grupp 2.

 Omgång 1

Norra zonen grupp 1 (rider omgång 3-4 geme
nsamt med grupp 2)

 

Elitserien hoppning häst
 Omgång 1 v 13 Umeå RF, v 16 Gävle RS, v 20 Brunflo RS. Semifinal v 23 Strömsholms RF
Dalalag i serien:

Gagnefs Ridklubb

Ponnyallsvenskan Elit - norra zonen
Omg 1 v.10 Strömsholms RF omg 2 v.14 Heby RF, omg v.20 Jump Club 
Dalalag i serien:
Gagnefs Ridklubb
Storbyns Ryttare
Åsebo Ridsällskap

Lycka till!


Senast uppdaterad: 2020-03-16
DN

Distriktsnytt

Prenumerera på Distriktsnytt i Dalarna!

Läs mer

Sponsorer

Annons