Mathilda Sjööns och Anna Gisslén Wikström, medaljörer i DM för juniorer i hoppning.
FOTO: Madde Berglund

Distriktsmästare 2016

Årets distriktsmästerskap har börjat ridas och först ut var fälttävlan. Leksands Ridklubb arrangerade tävlingar den 13 augusti och där kunde en mästare på ponny koras. Sidan kommer att fyllas på efterhand och skicka gärna bilder till oss om det saknas.

Dressyrens mästerskap för ponny reds hos Falu Ryttarsällskap den 18 september och det kunde delas ut medaljer i kategori C och D.

DM kat C dressyr
Guld och silvermdaljörerna i dressyr kat C; Emma Ek - Tic Tac, Falu RS och Emma Gustafsson - Daisy 696, Borlänge RS. (foto: privat)

DM dressyr kat D
Medaljörer i katergori D; Distriktsmästare Felicia Andersson - Binette, Falu RS, HIlda Nääs - Sjödalens Chablis, Leksands RK och Lovisa Lindström - Marzipan, Falu RS. (foto: privat)

Under helgen 27-28 augusti arrangerades distriktmästerskapen i hoppning, Hedemorabygdens RK hade ponnyhoppningarna och Orsa RK hoppningarna för häst. 

 

DM medaljörer ponny hoppning
Några av ponnymedaljörerna i hoppning samlade, frv Mathilda Sjööns, Anna Gisslén Wikström, Linnea Grufman, Minna Lindström och Alice Andersols. Övriga medaljörer ej på denna bild var Filippa Heldemar, Ellen Malmqvist och Nova Svedberg. (foto: Totta Wikström)

I Hedemora där ponny DM reds kunde det delas ut medaljer i alla kategorier utom i kategori B där endast guld och silvermedaljör kunde koras.

Matilda Heldemar DM kat B hoppning
Guld i kat B: FIlippa Heldemar - Stings Skyline, Avesta RK (foto: Birgitta Forsberg)

Ellen Malmqvist DM hoppning kat C
Guldmedaljör i kategori C i hoppning, Ellen Malmqvist - Munsboro Albin, Åsebo RS. (foto: Birgitta Forsberg)

DM kat C hoppning
DM medaljörer i katergori C hoppning, Ellen Malmqvist, Nova Svedberg och Minna Lindström. (foto: Birgitta Forsberg)

DM ponny kat D
Guld, silver och bronsmedaljörer i kategori D hoppning, Mathilda Sjööns, Anna Gisslén Wikström, Linnea Grufman. (foto: Totta Wikström)

Hoppningens distriktsmästerskap på häst reds hos Orsa Ridklubb och för första gången anordnades ett mästerskap för Young Rider som för för ryttare i åldern 16-21 år. Det kom tre startande ekipage till start så tävlingssektionen kommer att utvärdera hur indelningen ska vara framgent, då antalet startande i junior och senior DM var allför stort. En förhoppning är att fler prioriterar att rida DM.

Senior DM, Therese Kax
Populär hemmaseger i seniorernas DM fpå häst, Therese Kax på Cardellow, Orsa RK. (foto: Diana Nyström)

Magdalena Johansson YRDM häst hoppning
Första året som det arrangerades YRDM på häst togs guldmedaljen av Magdalena Johansson på Gustav, Säterbygdens RK. (foto: Susanne Hjerpe).

JDM häst
Medaljörer i junior DM på häst, Mathilda Sjööns på Quantos och Anna Gisslén Wikström på Kapten Långstrump. (foto: Totta Wikström)

DM Fälttävlan Wilma Eriksson

Guld och silvermedaljörerna, Wilma Eriksson och Petronella Skoglund, i mitten vid DM i fälttävlan för ponny. (foto: privat)

Distriktsmästerskapet i dressyr på häst reds på Falu RS och Svedens PKs meeting den 19-21 augusti. Medaljörer kunde utses bland seniorerna, men för första gången på länge var det inte tillräckligt många anmälda juniorer för att ett DM skulle kunna ridas.

DM Dressyr senior
Medaljörer i senior-DM dressyr, AnnMarie Brus, Helen Nilsson och RoseMarie Green. (foto:Olof Aspelin DD)

Nya regler för 2016 är att medaljer utdelas i förhållande till antalet starter, för guld minst 3 starter, silver minst 4 starter och brons minst 9 starter.

Fälttävlan ponny
Guld -  Wilma Eriksson - Buiteenstee´s Unity, Hedemorabygdens RK
Silver - Petronella Skoglund - Apanasehis Dream, Leksands RK 

Dressyr - senior häst
Guld - AnnMarie Brus - Suecia, Leksands RK
Silver - Helen Nilsson - Dunowa, Gagnefs RK
Brons - RoseMarie Green - Fiona, Åsebo RS 

Hoppning - senior häst
Guld - Therese Kax - Cardellow, Orsa RK
Silver - Louise Svantes Anbjer - Apertif, Rommeheds SK

Hoppning - young rider häst 
Guld - Magdalena Johansson - Gustav T, Säterbygdens RK

Hoppning - junior häst 
Guld - Mathilda Sjööns - Quantos, Storbyns R
Silver - Anna Gisslén Wikström -Kapten Långstrump, Gagnefs RK

Hoppning - ponny kat B
Guld - Filippa Heldemar - Stings Skyline, Avesta RK
Silver - Alice Andersols - Double Joy II, Borlänge RS

Hoppning  - ponny kat C
Guld - Ellen Malmqvist - Munsboro Albin, Åsebo RS
Silver - Nova Svedberg - George Grange, Storbyns R
Brons - Minna Lindström - Eirian Bright Light, Borlänge RS

Hoppning - ponny kat D
Guld - Mathilda Sjööns - Moneykee Aldato, Storbyns R
Silver - Anna Gisslén Wikström - It Takes Love, Gagnefs RK
Brons - Linnea Grufman - Sorry I'm Late K, Borlänge RS 

Dressyr - ponny kat C
Guld - Emma Ek - Tic Tac, Falu RS
Silver - Emma Gustafsson - Daisy 696, Borlänge RS

Dressyr - ponny kat D
Guld - Felicia Andersson - Binett, Falu RS
Silver - Hilda Nääs - Sjödalens Chablis, Leksands RK
Brons - Lovisa Lindström - Marzipan, Falu RS 


Senast uppdaterad: 2016-10-05
DN

Distriktsnytt

Prenumerera på Distriktsnytt i Dalarna!

Läs mer

Sponsorer

Annons