Ponnyhoppning kat D grupp 1
FOTO: Sofia Olsson

Distriktsmästare 2015

Dalarnas distriktsmärsterskapsklasser börjar nu avverkas. I helgen den 14-16 augusti har hästarnas hoppning avgjorts i Borlänge och dressyren för både ponny och häst i Insjön. Här nedan fyller vi efterhand på med bilder och resultat.

Den 23 augusti reds DM i fälttävlan för ponny hos Hofors Ridsällskap som hjälpt oss att arrangera tävlingen. För första gången på fler år fick vi tillräckligt många starter för att dela ut mästerskapstecken.

DM Fälttävlan ponny

Guld Julia Asp - Sunhill Star, Falu RS
Silver Petronella Skoglund - Apanasenis Dream, Leksands RK
Brons Sarah Dyplin - My Boscos Dream Åsebo RS 

DM fälttävlan Hofors
Julia Asp, Petronella Skoglund, Sarah Dyplin och fjärdeplacerade Wilma Eriksson-Buitensstee´s Unity, HbRK. (foto: Linda Forsell Asp)

DM Dressyr seniorer
Guld Helene Nilsson - Pusjkin, Gagnefs RK
Silver Mia Nugoz - Chaickie, Ilbäckens RF
Brons AnnMarie Brus - Suecia, Leksands RK
Segraren Helene Nilsson tilldelas även vandringspriset "Rolf Bellmans Minne"

DM Dr Senior
(Foto: Louise Tysklind)

DM Dressyr juniorer
Guld Matilda Rosén - Kalos Hannibal, Insjöns RK 
Silver Victoria Rosén - Marimba Ballet xx, Insjöns RK
Brons Elin Andersson - Canache, Svärdsjö RK

DM Dr Jr 
(Foto: Emma Nilsson-Tysklind)

DM Dressyr B-ponny
Guld Elin Andersson - Delphi, Svärdsjö RK
Silver Lisa Semb - Spirit III, Falu RS
Brons Minna Lindström - Axells Sitting Bull, Borlänge RS 

DM dressyr B-ponny
(Foto: Louise Tysklind)

DM dressyr kat C grupp 1
Guld Emma Ek - Tic Tac, Falu RS
Silver Lisa Semb - Raeveskiftets Nardi, Falu RS
Brons Emma Gustafsson - Daisy 696, Borlänge RS

DM dressyr C gr1
(Foto: Olof Aspelin, Dalademokraten)

DM dressyr kat D grupp 1
Guld Elsa Tidigs - Kiko, Leksands RK
Silver Lovisa Lindström - Marzipan, Falu RS
Brons  Hilda Nääs - Sjödalens Chablis, Leksands RK

DM dressyr D-ponny 1 
(Foto: Louise Tysklind)

DM dressyr kat CD grupp 2
Guld Felicia Andersson - Gullabos Sunset, Hedemorabygdens RK
Silver  Mikaela Martinsson - Golden Boy, Åsebo RS
Brons  Elsa Lindström - Magic Bisquit, Hedemorabygdens RK

DM dressyr CD gr 2
(Foto: Louise Tysklind)

DM Hoppning juniorer
Guld  Linnéa Grufman - Swarovski, Dalälvens HKS
Silver  Nora Leksell - Vanja, Falu RS
Brons  Matilda Sjööns -  Quantos, Storbyns R

DM jr hoppning
Linnea Grufman - Swarovski (foto: Lisbeth Backström)

DM Hoppning seniorer
Guld Ulrika Asplund Lindqvist - Samira, Borlänge RS
Silver  Anna Stenberg - Quite All Right, Borlänge RS
Brons Louise Svantes - Apertif, Rommeheds SK
Segraren Ulrika Asplund Lindqvist tilldelas även vandringspriset "Håkan Wikströms Minne"

 DM Sr hoppning
Ulrika Asplund Lindqvist - Samira (foto: Lisbeth Backström)

DM hoppning Ponny kat C grupp 1
Guld Amanda Nordin - Royal Ace, Åsebo RS
Silver Nikolina Leander - Tims polecat diva, Borlänge RS
Brons Ellen Malmqvist - Munsboro Albin, Åsebo RS 

DM Hopp C1

(Foto: Sofia Olsson)

DM hoppning Ponny kat D grupp 1
Guld Lisa Rosell - Lundens Bravour, Borlänge RS
Silver Michelle Cranning Hillgren - Pouldarig First, Ilbäckens RF
Brons Samuel Lindström - Alice Borlänge RS

DM hopp D1

(Foto: Sofia Olsson) 

DM hoppning kat C/D grupp 2
Guld Felicia Goodholm - Prins Charming, Dalälvens HKS
Silver Matilda Sjööns - Moneykee Aldanto, Orsa RK 

DM hopp CD2


Senast uppdaterad: 2016-08-22
DN

Distriktsnytt

Prenumerera på Distriktsnytt i Dalarna!

Läs mer

Sponsorer

Annons